Kiderülhet, mi okozta a nagy spanyol áramszünetet

2025. május 02. 15:16

A spanyol villamosenergia-hálózat alkalmatlansága a szokatlanul magas napenergia-kínálat kezelésére kulcsfontosságú tényező volt a hétfői katasztrofális áramszünetben, állítják korábbi szabályozó hatóságok és néhány szakértő.

2025. május 02. 15:16
null

A Financial Times arról ír: Spanyolország áramellátásának mintegy 55 százaléka napenergia-forrásokból származott, amikor hétfő délután öt másodpercen belül 15 gigawattnyi áramtermelés lekapcsolódott a hálózatról, ami széles körű leállást váltott ki Spanyolország és Portugália energiarendszereiben.

Több európai szakértő szerint Spanyolországban úgy tűnik, nincs elegendő stabil energia

– könnyen elérhető, megbízható energiaellátás olyan forrásokból, mint a fosszilis tüzelőanyagok vagy az atomenergia, amelyet csökkenteni vagy növelni lehet – ahhoz, hogy bekapcsolódjon, amikor a hálózat frekvenciája hétfőn 12:33-kor meredeken csökkent. A frekvenciát, az elektromos áram sebességét stabilan kell tartani ahhoz, hogy a hálózat működjön.

Ezt is ajánljuk a témában

A spanyol hálózatüzemeltető, a Red Eléctrica azt mondta, hogy nem ismeri a kiesés pontos okát. Beatriz Corredor vezérigazgató egy szerdai El País interjúban tagadta, hogy a megújuló energiaforrások „sebezhetőbbé tették a rendszert”.

André Merlin, a francia RTE hálózatüzemeltető alapítója és korábbi vezérigazgatója azonban a Financial Timesnak elmondta: „Spanyolország villamosenergia-termelésének kétharmadát nem kontrollálható energiaforrások tették ki. 

Ezek a nem kontrollálható energiaforrások nem járulnak hozzá a belső elektromos rendszer stabilitásához.”

Néhány szakértő szerint az áramkimaradásért nem egyetlen probléma, hanem események sorozata lehetett a felelős. „Általában azt tapasztaljuk, hogy egyszerre több dolog romlott el” – mondta Kristian Ruby, az Eurelectric iparági szervezet főtitkára.

Merlin azt sugallta, hogy a naperőművek hibásodhattak meg először. Sanz napenergia-túlkínálatról alkotott elképzelésével szemben egy másik elméletet vázolt fel, miszerint a sűrű felhőzet miatt egyes naperőműveknél a termelés gyorsan csökkenhetett, ami közvetlenül befolyásolta a hálózati frekvenciát.

A Red Eléctrica munkatársa, akire nagy nyomás nehezedik, hogy magyarázatot adjon a történtekre, azt mondta, hogy a vállalat még nem azonosította a kiesés okát, és nem tudja kijelenteni, hogy a naperőművek állnának a leállás mögött. 

Elmondta, hogy az üzemeltető hirtelen leállást figyelt meg Spanyolország délnyugati régiójában, ahol számos naperőmű található.

De határozottan védte Spanyolország megújuló rendszereit, és rámutatott más energiaforrások, köztük az atomenergia megbízhatatlanságára. A megújuló energiaforrások „nem bizonytalan technológiák. A bizonyíték az, hogy a rendszer minden nap megújuló energiaforrásokkal működik... Nem igaz, hogy a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű elterjedése sebezhetőbbé tette a rendszert.”

A szén-dioxid-kibocsátás és a nukleáris hulladék termelésének csökkentése mellett Spanyolország megújulóenergia-hálózata hozzájárult az alacsonyabb energiaárakhoz, mint sok más európai országban, ezáltal segítve az ipart és a gazdasági növekedést.

Pedro Sánchez kormánya terveket vázolt fel arra vonatkozóan, 

hogy 2030-ra a megújuló energiaforrások arányát a villamosenergia-termelés 80 százalékára emeljék, 

szemben a 2023-as több mint felével.

Sánchezt azonban az ellenzéki  támadások kereszttüzébe került a költséges spanyol atomerőmű-hálózat fokozatos megszüntetésére vonatkozó tervei miatt, és számos szakértő, köztük a Merlin is, a nukleáris energia nagyobb mértékű felhasználását szorgalmazta Spanyolországban az energiabiztonság garantálása érdekében.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Bayer Zsolt

Magyar Nemzet

Idézőjel

Aki ezt sem érti, nem ért az semmit.

Ignacio Galán, az Iberdrola ügyvezető elnöke kedden azt mondta, hogy 

az atomenergia „a legolcsóbb megoldás a rendszer stabilitásának biztosítására”.

Egy másik megoldás az akkumulátor-technológia vagy a tárolórendszerek gyorsított bevezetése, vagy más országokkal való kapcsolatok javítása a nagyobb energiaimport érdekében.

„A nagyobb tárolókapacitásnak kellene jelenleg az ország egyik fő fókuszának lennie” – mondta Pratheeksha Ramdas, a Rystad Energy elemzője.

Nyitóképen: az éjszakába nyúló nagy áramszünet Spanyolországban. Fotó: MIGUEL RIOPA / AFP

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Martell 2
2025. május 02. 21:01
Idióta sötétzöldek, akik semmit nem értenek a fizikához, csak a genderelmélethez.
atti64
2025. május 02. 20:47
EGYRE TÖBB AZ IDIOTA AKIK NEM ÉRTENEK SEMMIHEZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MaBaker
2025. május 02. 19:49
Ez már a hülyék paradicsoma című film a való életben. "Rámutatott az atomenergia megbízhatatlanságára". Te jóóó ég! Meg egy mondaton belül említi a széndioxid kibocsátás csökkentését meg az atomenergia visszaszorításának szükségességét amikor csak az atomerőművek és a vízerőművek képesek CO2 kibocsátás nélkül áramot termelni. Ez már tényleg a legalja amikor ilyen politikailag motivált "szakértők" felelősek az energiaellátásért.
2025. május 02. 18:53 Szerkesztve
"... az elektromos áram sebességét stabilan kell tartani ahhoz, hogy a hálózat működjön." Ritka nagy marhaság! Nekem még úgy tanították, hogy az elektromos áram sebessége azonos a fény sebességével és az állandó az egész univerzumban. A cikkírónak kijár egy Nobel az elektronsebesség változtatásáért. Egyébként meg a brutális ibériai blackout csak előjátéka annak, ami hamarosan be fog következni Európa szerte. Mindez a degenerált sötétzöld politika eredménye. A megoldás: manőverezhető atomerőművek (úgy tudom, hogy a Paks II-es ilyen lesz) napelemekkel KEGÉSZÍTVE, NEM HELYETTE!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!